Transplantacija

Transplantacija yra organų ar audinių persodinimas iš vieno žmogaus, vadinamo donoru, kitam žmogui, vadinamam recipientu. Organų transplantacija atliekama ekstremaliu sunkios ligos atveju, kai nėra kitų būdų išgelbėti žmogaus gyvybę arba ragenų persodinimo atveju – sugražinti regėjimą.

„Gyvastis“ jungia žmones, laukiančius bet kokio organo transplantacijos ir jau transplantuotus bei jų artimuosius.

Lietuvoje atliekamos:

– inksto transplantacijos;
Lietuvoje inksto transplantacijos atliekamos jau daugiau kaip 40 metų – nuo 1970-tųjų. Dabar Lietuvoje su persodintu inkstu gyvena virš 600 žmonių. 2010-2012 m. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose pradėti taikyti nauji inksto transplantacijos metodai, smarkiai praplečiantys gyvosios inkstų donorystės galimybes. Kadangi inkstų funkcijos neapsiriboja vien plačiai žinoma šlapimo gamybos funkcija, galutinės stadijos inkstų nepakankamumu sergantiems ligoniams inksto transplantacija (jeigu tik ji galima) yra siekiamybė. Lyginant su dialize, transplantacija daug geriau atkuria ligonio organizmo funkcijas, gyvenimo kokybę ir socialinės integracijos galimybes.
Plačiau apie viską skaitykite specialiai inksto transplantacijai skirtame NefroInfo numeryje.

– širdies transplantacijos;

2012 metais šventėme pirmosios širdies persodinimo operacijos Lietuvoje 25-metį. Per tą laiką mūsų šalyje atlikta virš 100 širdies transplantacijų, šiuo metu Lietuvoje su persodinta širdimi gyvena virš 40 žmonių. Laukusių širdies persodinimo buvo daug daugiau, bet transplantacijų skaičių riboja mažas paruošiamų donorinių širdžių kiekis.
Ši vieno iš „Gyvasties“ narių su persodinta širdimi istorija yra pamokanti ir padrąsinanti.

– kepenų transplantacijos;

Nors pirmoji kepenų transplantacija Lietuvoje atlikta tik 2000 metais, šios operacijos jau tampa kasdienybe ir mūsų šalyje: 2010 m. jų buvo atlikta 13, 2011 m. – 11, o 2012 m. – 15.
„Galiu pasidžiaugti, kad mūsų ligoninėje susiformavo stipri komanda, kurios profesionalumo dėka kepenų transplantacijos gali vykti nenutrūkstama vaga. Tai yra garsūs mūsų šalies gastroenterologai, chirurgai, anesteziologai-reanimatologai, radiologai, imunologai ir gausus slaugytojų būrys”, – balsas.lt žurnalistei teigė VU ligoninės Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centro direktorius, transplantologas prof. Kęstutis Strupas. Kepenų transplantacijos atliekamos ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose.

Apie naujas, pažangias kepenų persodinimo technologijas skaitykite čia.

Ieškantiems išsamios mokslinės informacijos rekomenduojame prof. Kęstučio Strupo monografiją „Kepenų transplantacija“.

– plaučių transplantacijos;

Plaučių transplantacijų Lietuvoje kol kas atliekama labai nedaug – po 1-2 per metus. Bet labai smagu pasidžiaugti su tais, kuriems ši operacija padėjo sugrįžti į gyvenimą.

– kasos-inksto komplekso transplantacijos;

Lietuvoje tai taip pat gana retos operacija. Per metus jų atlieka iki 4, o būna, kad ir nei vienos.

– ragenų transplantacijos;

Plačiau apie ragenų transplantaciją skaitykite čia.

 

Informacijos apie kaulų čiulpų transplantaciją ieškokite Onkohematologinių ligonių bendrijos (OHLB) „Kraujas“ svetainėje , o apie kaulų čiulpų donorystę skaitykite svetainėje www.begood.lt