Lietuvos inkstų fondo konferencija „Nefrologija ekspertų akimis“

2014-11-14, Vilnius

Šviežiausios nefrologijos, arterinės hipertenzijos ir inkstų transplantacijos naujienos buvo pristatytos Lietuvos inkstų fondo konferencijoje ,,Nefrologija ekspertų akimis“. Lapkričio 14 d. vykusį renginį atidarė ir įžanginį žodį tarė buvęs Lietuvos inkstų fondo pirmininkas prof. B. Dainys. Savo kalboje jis pasakojo apie Lietuvos inkstų fondo istoriją nuo jo įsteigimo iki šių dienų: apie įveiktus sunkumus nefrologijoje Lietuvai atgavus nepriklausomybę, pasiektus laimėjimus hemodializėje bei inkstų transplantacijoje.

Pranešimą konferencijoje taip pat skaitė naujasis Lietuvos inkstų fondo pirmininkas, VUL Santariškių klinikų Nefrologijos centro direktorius prof. M. Miglinas. Savo kalboje profesorius pristatė naujienos iš šiais metais San Franciske vykusio pasaulio transplantacijos kongreso, kalbėjo apie naujus būdus inkstų transplantato atmetimo reakcijai diagnozuoti pagal kelių genų aktyvumo įvertinimą. Manoma, kad vadinamųjų genų transkriptų vertinimas kraujyje (arba „molekulinė mikroskopija) diagnozuojant ūmines transplantato atmetimo reakcijas, ateityje gali pakeisti net ir transplantuotų inkstų biopsijas. Taip pat buvo pristatytos ir naujosios CMV infekcijos po inkstų transplantacijos gydymo bei profilaktikos gairės. Prof. M. Miglinas savo pranešime aptarė ir naujausius arterinės hipertenzinės gydymo bei vaistų kombinacijų skyrimo algoritmus, kurie buvo detaliau nagrinėti šiais metais Atėnuose vykusioje Europos arterinės hipertenzijos draugijos konferencijoje.

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Nefrologijos skyriaus vedėja gydytoja E. Gruodytė savo pranešimą skyrė sparčiai besivystančiai genų inžinerijai, kamieninių ląstelių panaudojimui, siekiant užtikrinti pažeistų organų geresnį funkcionavimą bei naujausios kartos medicinos, mokslo ir organų transplantacijos sričiai, taikančiai 3D spausdintuvus.

Daug dėmesio susilaukė Vaikų ligoninės, VUL Santariškių klinikų filialo profesorės A. Jankauskienės pranešimas apie nefrologinių pacientų perėjimą iš vaikų ligoninės į suaugusiųjų skyrių. Atkreiptas dėmesys į emocinius sunkumus, medicinos paslaugų tiekimo tvarkos bei aplinkos pasikeitimus. Paskatintas vaikų ir suaugusiųjų gydytojų nefrologų bendradarbiavimas, dalijimasis ne tik teorine, bet ir praktine bendravimo su pacientais patirtimi.

Antroji konferencijos dalis buvo skirta dializės ir inkstų transplantatų atmetimo reakcijos BANFF klasifikacijos kriterijų naujienoms. Gydytojas nefrologas L. Rimševičius apžvelgė namų dializės privalumus, pagrindines 2014 m. peritoninės dializės ir hemodializės tyrimų publikacijas, dalinosi užsienio kolegų praktikos patirtimi, kalbėjo apie Lietuvoje išliekančias gydymo skyrimo problemas ir galimus jų sprendimo būdus. Gydytojas patologas D. Dasevičius pristatė atnaujintus BANFF klasifikacijos kriterijus, tuo užbaigdamas konferencijos teorinę dalį.