Nefrologai stiprina tarptautinį bendradarbiavimą gydant su komplementu susijusias inkstų ligas

Balandžio mėnesio pabaigoje Vilniuje vyko pirmoji Lietuvos inkstų fondo organizuojama tarptautinė konferencija „Su komplementu susijusios ligos nefrologijoje“. Konferencijoje dalyvavo Lietuvos gydytojai ir užsienio svečiai iš kaimyninių bei tolimesnių šalių: Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Suomijos, Švedijos ir JAV.

Pagrindinis šio renginio tikslas – suburti specialistus, besidominčius komplemento sistemos sukeltomis ligomis, pasidalinti turima patirtimi bei paskatinti tolimesnius tyrimus ir studijas šia tema. Renginio metu kalbėta apie tokias su komplementu susijusias ligas kaip atipinis hemolizinis ureminis sindromas (aHUS), trombinės mikroangiopatijos arba C3 glomerulopatija. Nors šios ligos nėra labai dažnos, tačiau staigus jų pasireiškimas, sunki eiga bei grėsmingos komplikacijos reikalauja gilaus išmanymo ir tikslingų gydymo priemonių gydant pacientus. Deja, neretai ribotas etiologijos, epidemiologijos, genetinio pažeidimo supratimas turi įtakos pavėluotam ligos diagnozavimui ir gydymui. Siekiant pagerinti su komplementu susijusių ligų diagnostiką bei gydymą, Lietuvos inkstų fondas, vadovaujamas prof. M. Miglino, ėmėsi veiksmų išplėsti žinias, pasidalinti informacija su įvairių sričių specialistais – patologais, genetikais, nefrologais.

Susirinkimo metu vyko ne tik informacijos ir žinių mainai, kartu buvo aptartas ir patvirtintas atipinio hemolitinio ureminio sindromo ir trombinių mikroangiopatijų ištyrimo algoritmas. Diagnozuojant ir tinkamai gydant šias ligas, svarbus vaidmuo tenka regioniniam TMA kompetencijos centrui, kurį VUL Santariškių klinikose įkūrė ir jam vadovauja prof. M. Miglinas. Į šį centrą ištyrimui ir gydymui bus nukreipiami pacientai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš gretimų regionų – Latvijos, Estijos, Baltarusijos ir Ukrainos. TMA kompetencijos centro tikslas – kuo greičiau diagnozuoti ligą ir pradėti ją gydyti. Šį tikslą įgyvendinti padės į naujai įkurto padalinio veiklą įsitraukę specialistai – suaugusių ir vaikų nefrologai, hematologai, transfuziologai, genetikai, kardiologai, radiologai, oftalmologai, gastroenterologai, neurologai, patologai ir alergologai-imunologai. Tikimasi, kad užmegzti ryšiai ir suteikta informacija, užtikrins pažangą šiose srityse, kuri neabejotinai pagerintų pacientų, sergančių aHUS ar trombininėmis mikroangiopatijomis priežiūrą, gyvenimo trukmę ir kokybę.

IMG_5693 

Nuotraukoje: (iš kairės) Steve Whitaker ir Kelly Gash (Omeros atstovai, JAV), Prof. M. Miglinas (Lietuvos inkstų fondo pirmininkas, VUL SK Nefrologijos centro direktorius), Margarita Dmitrieva (Minsko patologijos centras, Baltarusija).