Santariškių klinikose atidarytas peritoninės dializės kabinetas

pdkŠiais metais Santariškių klinikose pradėjo veikti modernus peritoninės dializės kabinetas, kur kvalifikuoti gydytojai nefrologai bei patyrusios slaugytojos konsultuoja ir apmoko peritonine dialize gydomus pacientus. Tai lėtine inkstų liga sergantys pacientai, kuriems dėl sunkaus inkstų nepakankamumo reikalingas organizmo valymas nuo susikaupusių nuodingų medžiagų apykaitos produktų. Dažniausi organizmo valymo būdai yra du: hemodializė ir peritoninė dializė. Peritoninės dializės metu per į pilvo ertmę implantuotą kateterį suleidžiamas specialus tirpalas, kuris kelias valandas būna pilvo ertmėje, į jį pereina nereikalingos toksinės organizmo medžiagos, o po to tirpalas per tą patį kateterį išleidžiamas ir pakeičiamas nauju. Peritoninė dializė gali būti rankinė, kai žmogus pats susileidžia ir išleidžia tirpalą per kateterį į pilvo ertmę, ir automatinė, kai tai daro prie kateterio prijungtas aparatas. Peritoninę dializę pacientai atlieka patys savo namuose, jiems nereikia 3 kartus per savaitę važiuoti į dializės centrą, kaip būna gydantis hemodialize, todėl peritoninę dializę mieliau renkasi aktyvūs, dirbantys ar besimokantys pacientai, kadangi atliekant naktinę automatinę peritoninę dializę, visą dieną pacientas būna laisvas nuo gydymo ir gali užsiimti jam patinkančia veikla. Taip pat peritoninė dializė yra geras pakaitinės inkstų terapijos būdas pacientams, laukiantiems inksto transplantacijos, kadangi su peritonine dialize ilgiau išsaugoma inkstų šlapimo išskyrimo funkcija. Peritonine dialize gydomi ir vyresnio amžiaus, riboto mobilumo pacientai, kuriems patogiau peritoninę dializę atlikti namuose arba jie blogai toleruoja hemodializės procedūras dėl įvairių širdies ligų.

Peritoninės dializės kabinete pacientai yra apmokomi atlikti peritoninę dializę, čia yra tam reikalingos priemonės bei padėti pasiruošusios slaugytojos. Per 2-3 dienas įgyję reikalingų procedūrai atlikti įgūdžių, pacientai toliau peritoninę dializę atlieka namuose.

Į peritoninės dializės kabinetą taip pat pacientai atvyksta reguliarioms gydytojo nefrologo konsultacijoms, kontroliniams tyrimams ar gydymo korekcijai.

Iš tiesų kiekvienam pacientui pakaitinės inkstų terapijos būdas turi būti parenkamas individualiai, pagal jo poreikius, gretutines ligas, gyvenimo būdą, tačiau neretai apie peritoninę dializę pacientams trūkdavo informacijos, prieinamumo. Tikimasi,kad aktyvi peritoninės dializės kabineto veikla, nuolat besitobulinantis ir patirtį kaupiantis personalas padės atverti peritoninės dializės galimybes tiems pacientams, kuriems šis dializės būdas yra tinkamas ir labai reikalingas.